Referenciakamat

A megtakarításoknál és a hiteleknél gyakran láthatsz olyat, hogy a kamatot egy másik kamattól teszik függővé. Ezt referenciakamatnak hívjuk.

A tényleges kamatot ilyenkor a referenciakamathoz viszonyítva adják meg. Például X kamat - 1,5 százalék, vagy Y kamat + 0,5 százalék.

Az X és az Y, vagyis a referenciakamat sokféle kamat lehet, például a budapesti bankközi forint hitelkamatláb (BUBOR), vagy a jegybanki alapkamat, vagy ez lehet akár a bank valamilyen saját referenciakamata is. Ilyen például a CIB Bank CIB HUF PRIME RATE irányadó kamata.

Ilyenkor a befektetésed vagy hiteled kamata ettől a kamattól függ.

Ezek is érdekelhetnek

  • Ideges és csalódott befektető akinek a beva az utolsó reménye, hogy visszakapja a pénzét
    Befektetés

    BEVA: Minden, amit a Befektető-védelmi Alapról (BEVA) tudnod kell 2024-ben

    A Befektető-védelmi Alap (rövidítve BEVA) akkor kártalanít, ha a befektető - a BEVA tagjaként - értékpapírja vagy befektetett pénze befagy. A kártalanítás nem vonatkozik a befektető befektetési kockázataira, csak arra a pénzre, amely a befektetést kezelő szervezet hiányosságaiból, szabálytalan működéséből ered. Lépésről lépésre elmondjuk hogyan kaphatod vissza a pénzed és mennyit kaphatsz vissza, ha véletlenül olyan szerencsétlenség érne, hogy a BEVA kártérítésére szorulsz.

    frissítve: 2024. január 1.
  • OTP Gépkocsinyeremény sorsoláson nyert autó kulcsát veszi át férfi
    Befektetés

    OTP Gépkocsinyeremény - tudj meg mindent egy olyan bankbetétről, mellyel autót nyerhetsz

    Mit szólnál egy olyan bankbetéthez, amely ugyan nem fizet neked kamatot, cserébe viszont minden hónapban bekerülsz egy értékes autó sorsolásának résztvevői közé? Ha mégis meggondolod magad, bármikor kiszállhatsz és kiveheted a betett pénzed. A sorsoláson való részvétel tehát nem kerül neked semmibe. Nos, ez az OTP Gépkocsinyeremény betét, melyről mindent elmondunk ebben az útmutatóban.

    frissítve: 2024. február 17.
  • Átvert befektető néz ki az ablakon szomorúan
    Befektetés

    Így viszik el a pénzed a csaló befektetések, ha nem figyelsz!

    Ma adsz nekem 100 ezret, én a jövő héten visszaadok neked 200 ezret! Ismerős? Valószínűleg igen, hiszen a befektetési csalások sajnálatosan gyakori jelenségek a pénzügyi világban. Pedig nem olyan nehéz felismerni ezeket önmagában a magas hozamról. Ebben az útmutatóban megismerkedhetsz a legfontosabb ilyen csalásokkal, melyek mellé megtörtént eseteket is hozunk.

    frissítve: 2024. április 17.